czwartek, 7 czerwca 2012

Uwaga na fałszywe świadectwa kwalifikacji


Większość kierowców zawodowych zapisuje się na obowiązkowe szkolenia kończące się uzyskaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, bez którego kontynuowanie pracy na tym stanowisku jest niemożliwe. Inni uciekają się jednak do nielegalnych praktyk, kupując fałszywe świadectwa kwalifikacji. Choć wydawać by się mogło to mało prawdopodobne, jest to fakt. Ośrodek ABC Szkolenia zetknął się z takim przypadkiem…

Świadomie czy nieświadomie - posługiwanie się fałszywymi dokumentami jest karane
Ktoś może się tłumaczyć, że nie był świadomy tego, iż posługiwał się fałszywym świadectwem kwalifikacji. W takim razie po co decydował się na zakup takiego zaświadczenia, skoro wiadomo, że jego uzyskanie jest możliwe tylko po odbyciu kursu? Oferowane świadectwa kwalifikacji przez osoby podające się za pracowników ośrodków szkoleniowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Warto bowiem pamiętać, że we współczesnym świecie technologia jest na tyle rozwinięta, że pozwala na precyzyjnie podrabianie dokumentów, których laik nie jest w stanie odróżnić.
Przykre jest jednak to, że wiele osób świadomie podejmuje decyzję o zakupie sfałszowanych dokumentów - świadectw kwalifikacji. Jest to niemoralne oszukiwanie nie tylko samego siebie, ale i innych kierowców. 

Co grozi za posługiwanie się fałszywym świadectwem kwalifikacji?
Posługiwanie się fałszywym świadectwem kwalifikacji jest na pewno karane. Konsekwencje opisywane są zarówno w Ustawie o transporcie drogowym oraz w kodeksie karnym.
Ustawa o transporcie drogowym mówi, że osoby, które wykonują przewóz osób z naruszeniem prawa (w tym brak posiadania stosownych uprawnień), podlegają karze pieniężnej od 200 zł do 15 000 zł.
Kodeks karny jest bardziej radykalny, ponieważ osoby podrabia dokumenty lub używa ich jako autentyczne, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Warto sprawdzać autentyczność świadectwa kwalifikacji
W każdej chwili można sprawdzić autentyczność wystawianych świadectw kwalifikacji. Jeżeli osoba podejrzewa, że mogła paść ofiarą oszustwa, może skontaktować się z ośrodkiem szkoleniowym i zweryfikować numer świadectwa.
By jednak uniknąć takiej sytuacji, najlepiej ukończyć odpowiednie szkolenie, jak tysiące innych uczciwych kierowców. 

Informacja:
Paweł Żuchowski
tel. 502-700-182
Miejsce szkolenia:

Warszawa, ul. Modlińska 6

Biuro:

531-700-182



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz