czwartek, 1 listopada 2012

Kwalifikacja wstępna przyspieszona



Wszystkie osoby, które uzyskały prawo jazdy kategorii C/C+E lub D/D+E, są dość ograniczone, jeśli chodzi o posiadane uprawnienia. Nie mogą wykonywać przewozu osób lub rzeczy, ponieważ nie ukończyły specjalistycznego kursu. Chodzi o kwalifikację wstępną, która po wprowadzeniu nowych przepisów zastąpiła tradycyjny kurs na przewóz rzeczy / kurs na przewóz osób.

Jedną z opcji jest kwalifikacja wstępna przyspieszona. Jest to szkolenie, dzięki któremu można wykonywać przewóz rzeczy lub osób - w zależności od posiadanych dotychczas uprawnień. By jednak móc zapisać się na taki kurs, koniecznością jest spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim kierowca musi posiadać ukończony 21. rok życia - w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii C oraz gdy przewóz będzie odbywał się na regularnych liniach, których trasa nie będzie przekraczać 50 kilometrów. 23 lata to minimalna granica wieku w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii D. Istotne znaczenie ma również data wydania prawa jazdy. W przypadku kategorii C jest to 10 września 2009 rok, zaś w przypadku prawa jazdy kategorii D - 10 września 2008 roku. Osoby, posiadające prawo jazdy wydane przed tą datą, muszą przejść jedynie szkolenie okresowe kierowców.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona obejmuje dwukrotnie mniejszy zakres godzinowy w porównaniu ze standardową kwalifikacją wstępną - przeznaczoną dla kierowców, którzy nie ukończyli określonej granicy wiekowej (21 i 23 lata). Szkolenie trwa 140 godzin, na które składa się część teoretyczna oraz część praktyczna.
Zajęcia z teorii obejmują 130 godzin, podczas których podejmowane są następujące zagadnienia:
- kształcenie w zakresie racjonalnego prowadzenia pojazdów (znajomość zasad działania elementów bezpieczeństwa pojazdów, umiejętność optymalizacji zużycia paliwa, umiejętność zachowania bezpieczeństwa przewożonym towarom),
- kształcenie w zakresie prawidłowego stosowania przepisów związanych z transportem drogowym,
- kształcenie w zakresie obsługi oraz logistyki,
- kształcenie w zakresie zagrożeń dla środowiska związanych z transportem drogowym.
Program kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami, szczególnie w kwestii ustawy o transporcie drogowym.
10 godzin to część praktyczna. Składa się na nią 8 godzin jazdy w ruchu miejskim oraz 2 godziny jazdy w warunkach specjalnych (albo 2 godziny jazdy na symulatorze).
Szkolenie na kwalifikację wstępną przyspieszoną pozwala na rzetelne i solidne przygotowanie się nie tylko do pracy kierowcy zawodowego w zakresie przewozu rzeczy, ale również do egzaminu państwowego. Tylko uzyskanie pozytywnego wyniku gwarantuje możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacji. Egzamin państwowy ma formę testu. Dlatego też na zajęciach kładzie się szczególny nacisk na odpowiednią formę szkolenia, pozwalającą na jeszcze lepsze przygotowanie do takiej formy egzaminu.

Warto wiedzieć, że uzyskanie świadectwa kwalifikacji wiąże się również z koniecznością dostarczenia stosownych badań lekarskich i psychologicznych. Istotne znaczenie ma to, by w zaświadczeniach tych nie stwierdzano przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy w ramach przewozu rzeczy lub osób. Po otrzymaniu świadectwa kwalifikacji koniecznością jest uzyskanie stosownego wpisu w prawo jazdy.
Trzeba mieć świadomość, że świadectwo kwalifikacji nie jest nadawane dożywotnio. Koniecznością jest odbywanie specjalnego szkolenia zawodowego dla kierowców - po upływie 5 lat od daty uzyskania świadectwa kwalifikacji.

Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej nie należy do najtańszych. Jego średnia cena wynosi 3000 złotych (choć zdarzają się i znacznie droższe szkolenia - chociażby kwalifikacja wstępna, która jest dwukrotnie droższa). Warto jednak mieć świadomość, że jest to doskonała inwestycja we własne kompetencje. A to dlatego, że kierowcy zawodowi z posiadanymi uprawnieniami do przewozu rzeczy lub osób są szczególnie poszukiwaniu na rynku pracy - nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz