środa, 25 lipca 2012

Kwalifikacja wstępna


Jeszcze kilka lat temu kierowcy zawodowi musieli przejść kurs na przewóz rzeczy lub osób, by móc wykonywać pracę w tym zakresie. Obecnie przepisy się zmieniły, wymagając od kierowców posiadania stosownego świadectwa kwalifikacji. By je uzyskać, należy przejść kurs kwalifikacji wstępnej. Na czym to polega? Ile to kosztuje? Kto może podjąć takie szkolenie?
Kwalifikacja wstępna to kurs, który dotyczy kierowców, posiadających prawo jazdy kategorii C, wydane przez 10 września 2009 roku. Dotyczy także kierowców, posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami w ramach kategorii D, wydanymi przed 10 września 2008 roku. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny warunek. Trzeba bowiem wiedzieć, że rodzaj kursu kwalifikacji wstępnej uzależniony jest od wieku kierowcy.
Kwalifikacja wstępna w zakresie pełnym dotyczy kierowców, którzy nie ukończyli jeszcze 21. roku życia - w przypadku kategorii C lub 23. roku życia - w przypadku kategorii D.
Kwalifikacja wstępna przyspieszona dotyczy tych osób, które ukończyły 21 lat dla kategorii C oraz 23 lata dla kategorii D.
Istnieje jeszcze kwalifikacja wstępna uzupełniająca, która dotyczy tych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do przewozu rzeczy i prawo jazdy kategorii D, a którzy chcieliby poszerzyć swoje kwalifikacje o przewóz osób. Kwalifikacja uzupełniająca dotyczy także sytuacji odwrotnej - kiedy kierowca posiada uprawnienia do przewozu osób, a chce poszerzyć uprawnienia o przewóz mienia, posiadając nie tylko prawo jazdy kategorii D, ale również C.
Jakie są zatem koszty poszczególnych kursów? Okazuje się, że ceny są dość zróżnicowane, wszystko zależy od rodzaju szkolenia. Najdroższym wariantem jest kwalifikacja wstępna „pełna”, która może kosztować nawet ok. 6000 zł. Najtańsza jest kwalifikacja wstępna uzupełniająca, której koszt oscyluje wokół 2000 zł. Warto jednak mieć świadomość, że praca dla kierowców zawodowych posiadających świadectwo kwalifikacji jest - i to nie tylko w kraju, ale również za granicą. Dlatego warto zainwestować w swój rozwój. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz